PREMIÄR: Phogg – "Pearls"
Med sin debut-EP “Zun, Stein & Graaf” som kom ut 2017 etablerade sig Phogg på den svenska psykpop-scenen. Nu är bandet tillbaka och släpper imorgon singeln "Pearls" inför deras kommande album. Idag har vi på SAVANT premiär för låten.

Med sin debut-EP “Zun, Stein & Graaf” som kom ut 2017 etablerade sig Phogg på den svenska psykpop-scenen. Nu är bandet tillbaka och släpper imorgon singeln "Pearls" inför deras kommande album. Idag har vi på SAVANT premiär för låten.
Bandet berättar om låten:
— "Pearls" är inspirerad av Elizabeth Eden, en transsexuell kvinna som var gift med John Wojtowicz, en känd bankrånare (spelad av Al Pacino i "Dog Day Afternoon"). Låten handlar om självförverkligande, att överkomma demoner från ens förflutna och att bära sitt lidande som pärlor runt ens hals. De intensiva delarna representerar smärtan och skadan som Elizabeth behövde utstå som en transperson, och de mjuka och krämiga verserna är hennes upprättelse.
Premiärlyssna på "Pearls" nedan.
Artister i artikeln
Mer från SAVANT
Phogg - 'The Sharkness'
Phogg släpper ny fullängdare med 12 generöst soliga psych-poplåtar som får SAVANTS recensent att börja drömma om drinkar och somriga efterfester.
Musikradar: Phogg, MANX och Surv
Varje måndag uppmärksammar vi några artister som vi håller lite extra koll på just nu, den här veckan dessa: Phogg, MANX och Surv.
Alex Cameron på Popaganda – Serotoninnivån slår i taket
I helgen gick den tjugonde Popagandafestivalen av stapeln. En av kvällens bästa konserter blev Alex Camerons. Med tragikomiska låttexter och svängig saxofon fick Cameron hela rummet att sjunga och gunga.
Poddare och lyssnare träffas under Blå Måndag-dagen med synthloppis och livemusik
Lördagen den tjugoförsta maj var det dags podden Blå Måndag att arrangera ”Blå Måndag-dagen”. Detta var tredje gången i poddens femåriga historia. Inriktningen är elektronisk musik med tonvikt på synthmusik där artister intervjuas, skivtips