VIDEOPREMIÄR: Anja Bigrell – "Kanske bra"
Anja Bigrell tillhör landets mest uttrycksfulla sångerskor och låtskrivare och släppte i våras hennes andra soloalbum ”Måste lägga av” som hon producerat tillsammans med musikern och producenten Daniel Bengtson, som driver Studio Rymden.

Anja Bigrell tillhör landets mest uttrycksfulla sångerskor och låtskrivare och släppte i våras hennes andra soloalbum ”Måste lägga av” som hon producerat tillsammans med musikern och producenten Daniel Bengtson, som driver Studio Rymden. Imorgon släpper Anja musikvideon till ”Kanske bra” från den plattan, som vi på SAVANT idag har äran att få premiärvisa.
Anja berättar om video:
"Det kan vara slitigt att leva med starka känslor, särskilt i kombination med att ta ansvar för andras. 'Kanske bra' är ett fredsavtal med mig själv. En tacksamhet över erfarenheter och att kunna/våga/orka stanna kvar i jobbiga känslor och att kunna/våga/lämna osunda relationer. Det är aldrig försent. Stryp grisen, vad hen än symboliserar.
Tycker att Kalle Carmbacks video fångar frustrationen och klaustrofobin då man tror sig vara fast i en relation/situation och lättnaden då man plötsligt finner en väg ut."
Spana in videon till "Kanske bra" nedan.
Artister i artikeln
Mer från SAVANT
Alex Cameron på Popaganda – Serotoninnivån slår i taket
I helgen gick den tjugonde Popagandafestivalen av stapeln. En av kvällens bästa konserter blev Alex Camerons. Med tragikomiska låttexter och svängig saxofon fick Cameron hela rummet att sjunga och gunga.
Poddare och lyssnare träffas under Blå Måndag-dagen med synthloppis och livemusik
Lördagen den tjugoförsta maj var det dags podden Blå Måndag att arrangera ”Blå Måndag-dagen”. Detta var tredje gången i poddens femåriga historia. Inriktningen är elektronisk musik med tonvikt på synthmusik där artister intervjuas, skivtips
Hela Pustervik nådde konsertnirvana en stund
Kön ringlar sig längs Pusterviks fasad. Den ljumma försommarkvällen får inte Järntorget och de ljusgröna trädkronorna på Norra Allégatan att se tråkigare ut direkt. Det bubblar av förväntan, och det råder inga tvivel om att det är iallafall
Via Dolorosa - Allt annat än lidande
I fredags släppte Karakou sin första fullängdare Via Dolorosa. Den består av elva låtar, varav sex är släppta sedan tidigare. Även om första låten från albumet släpptes redan 2019 så har Karakou lyckats skapa en tydlig stringens i skivan.